Góry Sowie
 Góry Sowie

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Pozaalpejska Europa Zachodnia 

Masyw Czeski 

Sudety z Przedgórzem Sudeckim 

Sudety Środkowe 

Góry Sowie 

 

26 km 

 

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) 

Położenie
Góry Sowie należą do Sudetów Środkowych. Ciągną się od doliny Bystrzycy na północnym-zachodzie, po Przełęcz Srebrną na południowym wschodzie, gdzie łączą się z Górami Bardzkimi.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Góry Sowie są najstarszym pasmem w Polsce, a nawet w Europie, pod względem budulca. Zbudowane są one głównie z dwóch rodzajów archaicznych metamorficznych gnejsów, liczących co najmniej 620 mln lat, ortognejsów i paragnejsów. Można tu także spotkać żyły pegmatytowe ze złożami kruszców: rud złota, srebra, ołowiu i miedzi. Pojawiają się także informacje o występowaniu niewielkich kryształów rubinu w pobliżu Bystrzycy i Pieszyc.

W porastających Góry Sowie lasach dominują świerki, natomiast na trudnodostępnych zboczach, w północno-zachodniej i środkowej części gór, można natknąć się na gatunki liściaste – występuje tu buk z domieszką modrzewia, jawor, jarzębina i brzoza. Wiekowe dęby, buki i jesiony można podziwiać w rezerwacie „Góra Choina”. Świat zwierzęcy reprezentują dziki, sarny, jelenie, a także muflony – ich stado wędrujące po Górach Sowich uważane jest za największe w Polsce. W leśnych kompleksach można także natknąć się na czarne bociany. Na suchych zboczach Doliny Miłej natknąć się można na żmiję zygzakowatą – jeden z polskich, jadowitych gadów. Bywa, że w upalne dni żmije wylegują się na ścieżkach, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla przechadzających się tędy spacerowiczów.

W oddzielnej kulminacji Gór Sowich, w Masywie Włodarze, znajdują się słynne hitlerowskie podziemia. Kompleks tych nadziemnych i poziemnych budowli powstał w latach 1943-45 w ramach projektu "Olbrzym". Do pracy przy nim wykorzystywano więźniów z obozu koncentracyjnego w "Gross Rose". W owym masywie powstało pięć sztolni, z czego obecnie do zwiedzania udostępnione są dwie i to tylko w części. Jak głosi legenda w zawalonych korytarzach podziemia mogą być ukryte przez Niemców tajne plany, technologie oraz bezcenne działa sztuki. Przeznaczeniem tego projektu miało być prawdopodobnie albo powstanie głównej kwatery władz Rzeszy, albo też ośrodka badań i produkcji broni atomowej.


Online 42 (10)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet