Góry Kamienne
 

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Pozaalpejska Europa Zachodnia 

Masyw Czeski 

Sudety z Przedgórzem Sudeckim 

Sudety Zachodnie 

Góry Kaczawskie 

 

ok. 30 km 

 

Skopiec (724 m n.p.m.) 

Położenie
To górskie pasmo ułożone w kształcie asymetrycznego rogala wyrasta na południowy wschód od Kamiennej Góry i należy w całości do Sudetów Środkowych. Pasmo dominuje ponad Bramą Lubawską stromymi stokami Gór Kruczych.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Góry Kamienne zbudowane są ze skał pomagmowych – melafirów i porfiru, ale także dużą część stanowią tu pokłady zlepieńców i piaskowców (zwłaszcza na skrajach pasma). Skały te powstały w karbonie i permie. Ze względu na wulkaniczne pochodzenie Gór Kamiennych przybierają one fantastyczne i ostre kształty stromych stożków, przez co podobne są do Beskidów i niskich Bieszczad. Sporo tu także ciekawych skałek. Do najefektowniejszych można zaliczyć Czerwone Skałki na zboczach Suchawy, Krucze Skały w okolicach Lubawki, które objęte są ochroną rezerwatową. Szczególnie interesujące są tu także szczeliny wiatrowe na zboczach Lesistej Wielkiej, które stanowią swoisty pomnik przyrody. Niezwykłość tego miejsca polega na cyrkulacji powietrza w tufach porfirowych – latem powietrze jest tam zimne, zimą z kolei wyraźnie cieplejsze niż otaczające.

Flora Gór Kamiennych jest zróżnicowana. Rosną tu przede wszystkim borówki, maliny, szczawik zajęczy, śmiałek pogięty, gajowiec żółty, marzanka wonna, kilka gatunków paproci i wiele innych. Najbogatsze florystycznie zespoły występują na łąkach, gdzie rosną m.in. storczyki, niezapominajka błotna, dziewięćsił bezłodygowy, czy też zimowit jesienny. Wśród najciekawszych drzew na tym terenie można wymienić uznany za pomnik przyrody cis pospolity, rosnący koło sanatorium „Chrobry”, lipę drobnolistną, o obwodzie pnia 825 cm, rosnącą na cmentarzu w Unisławiu Śląskim oraz buka pospolitego, o obwodzie pnia 492 cm obwodu, przy ul. Małej w Mieroszowie. Na obszarze Gór Kamiennych, w Górach Kruczych, znajduje się florystyczno-krajobrazowy rezerwat „Kruczy Kamień”. Ochroną objęte są tu porfirowe skały z cenną roślinnością, wśród której występuje endemiczny fiołek porfirowy. W pobliżu znajduje się także rezerwat "Głazy Krasnoludków", w którym zobaczyć można piaskowcowe grzyby, figury i skałki sięgające wysokości 30 m. Warto tu przyjechać, ponieważ można tu odnaleźć prawdziwe bogactwo form krajobrazu.


Online 25 (5)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet