Góry Stołowe
 Góry Stołowe

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Pozaalpejska Europa Zachodnia 

Masyw Czeski 

Sudety z Przedgórzem Sudeckim 

Sudety Środkowe 

Góry Stołowe 

 

45 km 

 

Róg (712 m n.p.m.) 

Położenie
Góry Stołowe ciągną się z północnego zachodu na południowy wschód, dość wąskim pasmem. Zaczynają się w Polsce w Kotlinie Krzeszowskiej koło Kamiennej Góry, jako Zawory i kończą w Polsce nad Polanicą. Cześć środkowa leży na terytorium Czech. Większa część Gór Stołowych leży w zlewisku Łaby i morza Północnego. Ponieważ kształt tych gór jest dość nieregularny, trudno jednoznacznie określić ich granicę.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Góry Stołowe są jedynymi w Polsce Górami płytowymi, które zbudowane są ze spękanych, ułożonych piętrowo warstw piaskowca. Kiedyś, przed orogenezą, stanowiły one dno morskie. Góry te są szczególnie atrakcyjne ze względu na imponujące i niespotykane nigdzie indziej kształty skał, oraz ze względu na niepowtarzalny, bajkowy krajobraz jaki utworzyły. Zachwycają także ich niepowtarzalne kształty i formy – od Szczelińców, poprzez labirynty Błędnych Skał, Skalne Grzyby, po porażające swą wielkością gniazdo skalne - Skalne Miasto. Bardzo ciekawa jest trasa Droga Stu Zakrętów Radków-Kudowa, nad którą zwieszają się skalne filary o wysokości 30-40 m.

Nazwa Gór Stołowych pojawiła się po wojnie, bez specjalnego historycznego uzasadnienia. Na Szczelincu w XVIII wieku często bywali królowie, książęta i Hrabowie, uczestnicząc tym samym w wielkich bankietach. Od bogato zastawionych stołów zaczęto sporadycznie określać Szczeliniec Górą Stołową. Z niewiadomych przyczyn objęto tą efemeryczną nazwą całe pasmo, a późniejsze tłumaczenia, że chodzi o płaskie jak stół szczyty gór są już tylko próbami tuszowania niezręczności.

Florystyczną ciekawostką pasma jest jedyne w Polsce stanowisko popularnej w Alpach roślinki naskalnej - skalnicy zwodniczej (w rejonie Rogowej Kopy). Ewenementem jest także fosforyzujący mach świetlik na Szcelińcu. Natomiast na łąkach Gór Stołowych występuje uważany za symbol ziemi kłodzkiej pełnik europejski, który zwany jest tu także różą kłodzką. Można tu także spotkać wiele roślin objętych ochroną, m.in.: storczyka męskiego i bzowego, parzydło leśne, śnieżycę wiosenną, arnikę górską czy cis pospolity. Świat zwierzęcy jest mało zróżnicowany, ale dość licznie występują tu jelenie (rykowiska), oprócz tego sarny, dziki, borsuki. Z ptaków natomiast: bocian czarny, trzmielojad, jarząbek, sóweczka i włochatka. W Górach Stołowych mieszka także jeden z najmniejszych polskich ślimaków – świdrzyk stępiony. Większą cześć obszaru zajmuje utworzony w 1993 roku Park Narodowy Gór Stołowych.


Online 36 (3)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet