Góry Kaczawskie
 Góry Kaczawskie

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Pozaalpejska Europa Środkowa 

Masyw Czeski 

Sudety z Przedgórzem Sudeckim 

Sudety Zachodnie 

Góry Kaczawskie 

 

30 km 

600 m n.p.m 

Skopiec (724 m n.p.m) 


Położenie
Góry Kaczawskie są najbardziej wysuniętym pasmem Sudetów Zachodnich. Graniczą z Górami Wałbrzyskim na południowym-wschodzie, Rudawami Janowickimi na południu, górnym odcinkiem doliny Nasy Szalonej na wschodzie, Pogórzem Izerskim od zachodu. Góry Kaczawskie leżą w orientacji północny-zachód na południowy-wschód.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Nazwa Gór Kaczawskich pochodzi od doliny Kaczawy, która jest południkową osią regionu. W piśmiennictwie niemieckim stosowane jest określenie Bober-Katzbach Gebirge. Góry te stanowią rozległe i bardzo urokliwe pogórze, gdzie można spotkać ciekawe formy skalne, oraz gdzie znajduje się szczególnie ciekawa Wilcza Góra (373 m n.p.m.), z jedyną w tej części Europy różą bazaltową. Są one wyjątkowo ciekawe, ponieważ występują tu duże powierzchnie wapieni, które przyczyniają się do powstawania zjawisk kresowych (jaskinie). Natomiast skały wylewne (bazalty) determinują niepowtarzalny charakter tych gór pod względem ich kształtu.

Góry Kaczawskie stanowią teren dziewiczy, gdyż nie nadają się do turystyki masowej i właściwie taka tu nie występuje (brak tu dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej i paraturystycznej). Jest to idealne miejsce dla odkrywców, gdzie można podziwiać piękno przyrody. Można tu napotkać rośliny objęte całkowitą ochroną: lilię złotogłów, wawrzynka wilczełyko czy też rośliny z rodziny storczykowatych: buławnika mieczolistnego, buławnika wielokwiatowego i podkolana białego. Spacerując w wilgotna pogodę nie sposób nie natknąć się na rzadkiego płaza - salamandrę plamistą.

Góry Kaczawskie są doskonałym miejscem dla pasjonatów minerałów. Występuje tu bardzo dużo minerałów szlachetnych i półszlachetnych m.in. korund, a być może nawet i diament, kolorowe agaty (uzyskuje się je rozłupując odpowiednie skały wulkaniczne), złoża złota (przy odrobinie szczęścia można je wypłukać z okolicznych rzek). Zalegają tu także łupki radzimowickie, najstarsze skały w Polsce, które liczą sobie 600 mln lat!

Będąc już w Górach Kaczawskich warto odwiedzić wieś Leszczyna, w której to buduje się osadę górniczą. Można tu także zobaczyć dymarkę, czyli starodawny piec do wytopu metali. Warto także udać się do Wojcieszowa i odwiedzić Jaskinię Północną dużą, w której odkryte zostały ślady życia człowieka pierwotnego.

Online 28 (6)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet