Pieniny
 Pieniny

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Region Karpacki 

Karpaty Zachodnie 

Centralne Karpaty Zachodnie 

Obniżenie Orawsko - Podhalańskie 

Pieniny 

 

 

 

Trzy Korony (982 m n.p.m.) 

Położenie
Pieniny to pasmo górskie położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy). Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy zaś z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Pieniny to nazwa największego w pasie skałkowym masywu wapiennego, przeciętego wąskim, malowniczym przełomem Dunajca, którego dwa przełomy dzielą Pieniny na trzy części:
* Pieniny Spiskie, między doliną Białki a przełomem Dunajca pod Niedzicą; najwyższy szczyt Żar (879 m n.p.m.)
* Pieniny Środkowe (zwane Pieninami Właściwymi), ciągną się od Niedzicy do Przełomu Dunajca między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą (w granicach        Polski); najwyższy, a zarazem najwybitniejszy szczyt – Trzy Korony (982 m n.p.m.)
* Małe Pieniny, sięgające do doiny Popradu; najwyższy szczyt Wysoka (1052 m n.p.m.)
Najatrakcyjniejszym pod względem krajobrazowym i przyrodniczym pasmem są Pieniny Właściwe, ich północne zbocza opadają ku dolinom, zaś od południa w stronę Dunajca zbocza obrywają się ścianami wapiennymi o wysokości nawet do 300 m.; największą atrakcją tej części jest oczywiście spływ przełomem Dunajca.

Pod względem klimatycznym region Pienin wyraźnie odróżnia się od sąsiednich pasm górskich. Charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem, doliny i północne zbocza są chłodniejsze i bardziej wilgotne, natomiast południowe ściany skalne mają klimat suchy i ciepły. Cały obszar Pienin położony jest w zasięgu cienia opadowego, który charakteryzuje się małą liczbą opadów deszczowych.

Pieniny odznaczają się także bogatą florą i fauną, stąd też na obszarze najcenniejszym pod względem przyrodniczym utworzono dwa Paki Narodowe: Pieniński Park Narodowy po stronie polskiej i Pieninský Národný Park po stronie słowackiej' ponadto w Małych Pieninach istnieje kilka rezerwatów przyrody. Na tych terenach charakterystyczne jest bogactwo lasów, w Pieninach przetrwały relikty flory trzeciorzędowej w przykładzie – chryzantema Zawadzkiego, jałowiec sabiński, dębik ośmiopłatkowy. Jeżeli chodzi o florę, to uważa się, że w Pieninach żyje połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt, czyli ok. 13-15 tys. gatunków. Na terenie Pienin występuje 10 gatunków płazów (traszki, żaby, ropuchy, kumaki), gady (jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec zwyczajny, żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny), wśród 61 gatunków ssaków przeważają drobne gryzonie i nietoperze, żyją tu również dziki, sarny, jelenie, wydry, rysie, zauważalne są ślady niedźwiedzia i wilków, a także różnorodne gatunki ptaków, które zadomowiły się w tym regionie.

Obecnie Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polasce. Decydują o tym przede wszystkim walory przyrodnicze, krajobrazowe, a także dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Dodakową atrakcjątego regionu jest występowanie wód mineralnych, zwanych szczawami – eksploatowanych w uzdrowiskach Szczawnicy i Krościenku. Ponadto atrakcją turystyczną jest spływ tratwami Pzełomem Dunajca, a dla lubiących mniej ekstrymalne zabawy interesujące mogą być ruiny zamku w Czorsztynie czy gotycko – renesansowy zamek w Niedzicy.

cheap beats headphones

2014.10.17 06:10

caps snapback cheap snapback caps cheap beats headphones snapback hats cheap red beats solo snapbacks caps superman beats monster energy snapback pink beats headphones dr dre speakers casque beats gold monster dr dre site contrefacon beats site officiel beats audio le meilleur casque audioau monde casque detox cheap beats headphones http://www.cheapdrdrebeats.org.uk

Nik

Treść komentarza

Online 72 (1)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet