Góry Wałbrzyskie
 Góry Wałbrzyskie

Megaregion :

Prowincja :

Podprowincja :

Makroregion :

Mezoregion :

 

Dlugość :

Średnia wysokość :

Najwyższy szczyt :

Pozaalpejska Europa Zachodnia 

Masyw Czeski 

Sudety z Przedgórzem Sudeckim 

Sudety Środkowe 

Góry Wałbrzyskie 

 

35 km 

 

Borowa (853 m.n.p.m) 

Położenie
Góry Wałbrzyskie leżą w Sudetach Środkowych i przebiegają z północnego-zachodu na południowy-wschód, od Doliny Bobru do doliny Bystrzycy. Na południu Dolina Leska i Dolina Rybnej oddzielają je od Gór Kamiennych, natomiast od północy góry te graniczą z Pogórzem Bolkowsko-Wałbrzyskim.

Ciekawostki z historii, fauny, flory, kultury
Góry Wałbrzyskie i okolice kojarzone są raczej jako miejsce zanieczyszczone i brudne. Jednak to przemysłowe oblicze tego rejonu miejscowe władze starają się zmienić poprzez uatrakcyjnienie go w oczach turystów. Warto tu przyjechać choćby po to, aby obejrzeć rozległe widoki porośniętych górami gór, czy też móc odwiedzić zabytki, które po renowacji odzyskują swój dawny blask. Góry Wałbrzyskie składają się z kilku części: na zachodzie dominuje Masyw (692 m.n.p.m.) Krąglaka i Borowca (645 m.n.p.m), podążając dalej na wschód wybija się Masyw Trójgarbu (778 m n.p.m.). W centrum gór wznosi się Masyw Chełmca (851 m.n.p.m.).

Skały Gór Wałbrzyskich powstały w karbonie i w permie. Ich budowa geologiczna jest zróżnicowana - zbudowane są one ze skał osadowych, głównie z piaskowców, zlepieńców, łupków oraz skał wulkanicznych. Największym bogactwem Gór Wałbrzyskich są pokłady węgla kamiennego. Początki górnictwa w tym rejonie datuje się na XVI wiek, jednak w obecnej chwili w żadnej z kopalni nie prowadzi się wydobycia tego kruszcu. W wyniku intensywnej eksploatacji węgla kamiennego zanikły tu źródła wód mineralnych – występowały kiedyś w Wałbrzychu, w dzielnicy noszącej do dziś nazwę Stary Zdrój. Pozostałością po uzdrowisku jest wygląd dzisiejszego dworca PKP Wałbrzych Miasto, przypominający kształtem pijalnię wód mineralnych.

Najbardziej atrakcyjne ciekawostki w regionie zostały stworzone ludzka ręką. W parku zamkowym przy Książu można zobaczyć wiele ciekawych roślin posadzonych przez książęcych ogrodników m.in. przepiękne rododendrony. Ciekawą atrakcją jest także Palmiarnia w Lubiechowej, której część ścian obłożona została tufem wulkanicznym, sprowadzonym z Etny. Rośnie tu wiele egzotycznych roślin np. cytryny, pomarańcze, mandarynki, draceny, oleandry. Fauna Gór Wałbrzyskich jest uboga ze względu na duże zagęszczenie osiedli mieszkalnych. Mimo tego na ich terenie stwierdzono występowanie 90 gatunków ślimaków, można tu natknąć się m.in. na bursztynka wysmukłego czy świdrzyka łamliwego. Sama nazwa tych bezkręgowców już zachwyca…


Online 42 (8)
2008 www.gory-online.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Wykonanie: Tenet